zde se nacházíte:
Úvod > Nejčastější dotazy

Nejčastější dotazy

Chci využívat rozhodčí řízení – co mám udělat jako první?

Kontaktujte nás. My vám zakomponujeme rozhodčí doložky do těch správných dokumentů.

Něco platím, když chci nebo mám vaše rozhodčí doložky ve svých smlouvách? Zavazuji se k něčemu?

Neplatíte nic za jejich zakomponování, ani za jejich používání. Nezavazujete se vůči nám vůbec k ničemu.

Rozhodčích soudů je více, proč si vybrat právě vás?

Byli jsme průkopníky rozhodčího řízení v ČR, máme více jak dvacet let zkušeností, rozhodovali jsme desítky tisíc majetkových sporů.  Působíme nejen u nás, ale i na Slovensku, naši rozhodci se neustále vzdělávají a mají spojení s každodenní právní praxí. Máme dokonalé technické i administrativní zázemí, v práci nám pomáhá sofistikovaný výpočetní systém, který ji zefektivňuje.

Jak to, že jste jako soukromý subjekt levnější i rychlejší, než klasický soud dotovaný státním rozpočtem?

Je to efektivitou procesů. V den, kdy se nám doručí žaloba, je zpracována, je předána rozhodci, přidělena spisová značka, a nejpozději druhý den je žaloba expedována žalovanému k vyjádření. Není důvod něco odkládat.

Kam všude mohu zakomponovat rozhodčí doložku?

Všude tam, kde vám může vzniknout pohledávka ... do smlouvy kupní, o dílo, ale také třeba do uznání dluhu nebo do splátkového kalendáře. Stačí nám poslat, uděláme za vás.

Rozhodčí řízení je často negativně medializováno ... proč?

Rozhodčí řízení je nekompromisní nástroj proti dlužníkům, už to samo o sobě nikdy populární nebude. Stejně tak, jako exekutor, který vymáhá peníze, nebude nikdy populárnější než lékař, který zachraňuje životy. V minulosti došlo ke zneužití rozhodčího řízení ve vztahu k drobným spotřebitelům, to však dnes již díky nové právní úpravě není možné.

Druhá smluvní strana s rozhodčí doložkou nesouhlasí ... co mám dělat?

Na smlouvu musí být vždy dva. Máte možnost buď doložku oželet, a smlouvu uzavřít, nebo na ní trvat s tím, že možná o obchodního partnera přijdete ... vždy se ale seznamte s důvodem, proč váš partner doložku odmítá. Pokud je to s argumentem „vždyť si přece věříme“, pořádně si rozmyslete, zda s někým takovým chcete dělat obchod. Takové totiž moc dobře nekončí ...

V minulosti byly problémy s platností rozhodčích doložek, dnes už ne?

Ano, problémy byly, ale kvůli nejasné právní úpravě. Dnes už je situace legislativně a judikatorně vyjasněna. Navíc – přímo naše rozhodčí doložka byla opakovaně podrobena soudnímu přezkumu (i před Nejvyšším soudem ČR) a byla vždy shledána platnou.

Mohu u vás žalovat i zahraniční subjekt?

Určitě, a mnohem efektivněji, než před soudem. Rozhodčí nález má v zahraničí mnohem snazší vykonatelnost, než soudní rozsudek – na vaši žádost vám rozhodnutí vydáme hned v jazyce státu, kde jej budete chtít exekuovat.

Kde získám podrobné informace o rozhodčím řízení?

Přece u nás – kdykoliv jsme vám k dispozici v Brně, v 21. patře nejvyšší budovy ČR, v AZ Toweru. Pravidelně pořádáme i tematické semináře k problematice prevence a vymáhání pohledávek.